Фото 1. ПЛНД дуба звичайного в Червоно-Нерубаївському лісництві
Фото 2. Клонова лісова плантаія сосни звичайної в Олександріському лісництві
Іноваційні підходи у лісовому насінництві
24.10.2024 14:50 давність новини: 48 дн.
У системі заходів переведення насінництва лісових деревних порід на генетико-селекційну основу головна роль відводиться лісонасіннєвим плантаціям. Закладувати насіннєві плантації сосни звичайної в Україні розпочали з кінця 60-х – початку 70-х рр. За інформацією завідувачки відділу селекції, генетики та біотехнології УкрНДІЛГА, к.с.-г.н., с.н.с Лось Світлани, у Швеції на КНП нині заготовляють 62% насіння ялини європейської та 94% сосни звичайної від загальної кількості заготовленого (IUFRO. 2017).
На сьогодні селекційні програми забезпечення формування лісонасінних плантацій передбачають:
-підвищення продуктивності деревостанів;
- підвищення біотичної стійкості лісостанів;
- збереження цінного генофонду та генетичного різноманіття.
Клонова лісонасіннєва плантація (КНП) сосни звичайної створювалася у 2015 році з доповненням відпаду у 2017 -20 роках у кварталі 50 вид. 14 (зараз 8) Олександрівського лісництва за Галузевою програмою розвитку лісонасіннєвої справи під науковим супроводом науковців відділу селекції, генетики та біотехнології УкрНДІЛГА Лось Світлани та Терещенко Лариси. Обстеження з метою подальшої підготовки матеріалів для атестації КНП щодо дотримання на об'єкті відповідних вимог та критеріїв, проводилось начальником відділу Українського ЛСЦ Куклишин Валентиною, головним лісничим Поркуян Людмилою та провідним інженером Петренком Миколою філії “Оникіївське лісове господарство”. Консультативний супровід забезпечується старшим науковим співробітником відділу селекції, генетики та біотехнології УкрНДІЛГА Терещенко Ларисою. Прийнято спільне рішення про перспективну відповідність лісонасіннєвої плантації до атестаційних вимог за умови підготовки паспорта відповідної форми та у подальшому підвищення рівня забезпечення просторової ізоляції об'єкта. У подальшому очікується процес підготовки відповідних матеріалів на територіальну атестаційну комісію.
На сучасному етапі удосконалення ведення лісового господарства в Україні передбачено два основних напрями – зміна підходу до ведення господарювання в лісах за рахунок сталого лісокористування, та інноваційний підхід до створення деревостанів з урахуванням змін клімату, масового всихання лісів та можливого зниження продуктивності за умови підвищення біотичної стійкості майбутніх лісів.
Клонова лісонасіннєва плантація Олександрівського лісництва ДП «Олександрівський лісгосп», площею – 5,0 га за схемою садіння щеплених саджанців з закритою кореневою системою – 8х8 м., створена щепленням живців від плюсових та кращих нормальних дерев, відібраних за фенотипом без перевірки їхніх спадкових ознак, з метою заготівлі селекційно покращеного насіння. Включення до складу схеми змішування клонів з десяти ділянок у межах місцевої популяції Олександрівського лісництва підвищуватиме вплив на забезпечення потенційної стійкості у отримуваному з цього об’єкта лісовому репродуктивному матеріалі.
Такій підхід потребує удосконалення нормативно-правової бази, насамперед підготовку технічних умов “Плантації лісонасіннєві” з врахуванням концепції підвищення ролі популяційного насінництва у лісовідтворенні.
Реалізація запропонованих принципів, підходів та методів робот з популяційної селекції дозволить розробити чіткий алгоритм створення та використання клонових та популяційно-клонових насіннєвих плантацій, які стануть вагомою складовою загального селекційного процесу в лісовому господарстві та дозволять мати стійкий лісовий репродуктивний матеріал для подальшого створення лісових деревостанів з урахуванням впливу біотичних та едафічних факторів довкілля.
В кінцевому результаті запровадження результатів такої концепції повинно дати, в першу чергу, позитивний економічний результат і багатогранно підвищити всі функції та послуги, які виконує ліс у сучасних умовах.