Фото 3. Фітопатологічна експертиза, насіння через 7 діб
Фото 4. Гриб роду Alternaria
Організаційна структура
16.02.2024 13:23 давність новини: 299 дн.
Державна організація «Лісовий селекційний центр» складається з трьох структурних підрозділів (відділів), що перебувають у складі головної організації та 6 відокремлених підрозділів – лісонасіннєвих лабораторій.
У своєму складі маємо 3 відділи:
•Відділ аналітики та сертифікації лісового насіння і садивного матеріалу;
•Відділ лісопатології;
•Відділ моніторингу, селекції та районування у сфері лісових репродуктивних ресурсів.
Відділ аналітики та сертифікації лісового насіння і садивного матеріалу
Головним завданням відділу є сприяння забезпеченості лісовідновлення та лісорозведення насінням і садивним матеріалом з високими посівними якостями шляхом аналізу середніх проб лісового насіння з визначенням його посівних якостей.
Визначення посівних якостей лісового насіння здійснюється методами пророщування, фарбування та розрізування. На основі цих методів визначається схожість, життєздатність чи доброякісність насіння. Також визначається чистота, маса 1000 насінин, про потребі – вологість.
Високі показники посівних якостей лісового насіння є ознакою правильності ведення лісонасіннєвої справи в підприємствах. Саме посівні якості лісового насіння як генетично покращеного, так і загального лісогосподарського збору є індикатором щодо правильності вибору місця заготівлі лісонасінної сировини, вчасного проведення, обліку очікуваного врожаю насіння, дотримання термінів заготівлі та умов зберігання насіннєвої сировини перед переробленням чіткого дотримання технологічного процесу перероблення лісонасінної сировини (особливо хвойних порід), правильності та своєчасності відбирання середніх проб для визначення посівних якостей лісового насіння, дотримання оптимальних умов під час зберігання насіння.
Відділ лісопатології
Головним завданням відділу є проведення експертизи середніх проб лісового насіння з метою визначення наявності шкідливих мікроорганізмів (грибів, бактерій, вірусів, актиноміцетів) і встановлення ступеня зараженості ними.
Для визначення зовнішньої і внутрішньої зараженості користуються методами: біологічним, макроскопічним та центрифугування методами.
Методи ентомологічного аналізування визначають ступінь заселеності та пошкодженості лісового насіння шкідливими комахами.
Грибкові хвороби широко розповсюджені є шкідливими і завдають лісовому господарству значної шкоди, викликаючи хвороби насіння, сіянців насаджень.
Зараження та пошкодженість насіння і плодів відбувається під час цвітіння, росту, достигання плодів на дереві, а частіше – під час заготівлі, транспортуванні та зберіганні. Більшість грибів можуть призводити до цілковитої або часткової втрати схожості насіння (Sclerotinia, Aspergillus, Penicillium), знижувати харчову цінність плодів (Monilia, Cladosporium, Mucor), спричиняти хвороби сіянців (Fusarium, Alternaria, Botrytis).
Відділ моніторингу, селекції та районування у сфері лісових репродуктивних ресурсів.
Головним завданням відділу є забезпечення збереження цінного генофонду лісових рослин України, підвищення продуктивності екологічного і ресурсного потенціалу лісів шляхом проведення обстеження об’єктів лісового насінництва та розсадництва у підприємствах лісового господарства, ведення державних реєстрів та зведених відомостей об’єктів постійної лісонасінної бази, участь у постійно діючих комісіях з атестації та списанні об’єктів постійної лісонасінної бази, проведення аналізу виконання робіт з прогнозування та обліку очікуваного врожаю лісового насіння.