28 червня Україна відзначає одне з найважливіших державних свят — День Конституції. Саме цього дня, 28 червня 1996 року, ухвалили Основний Закон.
День Конституції — це єдине державне свято, закріплене в самій Конституції:
“Стаття 161. День прийняття Конституції України є державним святом — Днем Конституції України”
Ухвалення Конституції закріпило правові основи незалежної України, її суверенітет і територіальну цілісність, стало важливим кроком у забезпеченні прав людини і громадянина та підвищило міжнародний авторитет України у світі.
Цікаві факти про Конституцію України
Конституція України була прийнята Верховною Радою о 9:20 ранку 28 червня 1996 року. Депутати весь день і всю ніч працювали над проектом, залишаючись у сесійній залі без перерв. «За» ухвалення Основного закону проголосували 315 народних депутатів. Конституція України 1996 року стала першою загальновизнаною у всьому світі Конституцією незалежної Української держави. Вона визначає основи суспільного і державного ладу, права і свободи людини й громадянина, порядок організації і функціонування органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Декілька цікавих фактів про Основний закон:
1) Процес підготовки Конституції України тривав шість років – з 1990 по 1996 рік.
2) всього було запропоновано 15 проектів Конституції України – від Конституційної комісії, політичних партій, науковців.
3) Конституція України могла бути не прийнята 28 червня, так як напередодні історичного засідання парламенту Президент України видав указ про проведення всеукраїнського референдуму 25 вересня 1996 року про прийняття нової Конституції України. Однак, після прийняття Конституції, цей указ був скасований.
4) Міжнародне співтовариство схвалило Конституцію України, назвавши її однією з найдемократичніших у світі.
5) 22 серпня 2011 року у Києві була презентована перша мініатюрна Конституція України. Конституція в мініатюрі розміром 21х32 мм має 160 сторінок, на яких вручну були написані близько 9,5 тис. букв. Кожна з цих літер має розмір не більше 1 мм. Текст книги написаний індійської тушшю. Сама ж мініатюра виконана зі спеціального тонкого паперу. Міні-Конституція знаходиться в чохлі з зображенням герба. На створення мініатюри було витрачено близько 2 місяців. Вона передана в Музей книги і друкарства.
Попередники сучасної Конституції
Конституція Пилипа Орлика – 1710 рік.
Конституція УНР – 29 квітня 1918 року.
Мала конституція ЗУНР – 13 листопада 1918 року.
Тимчасова Конституція Карпатської України – 15 березня 1939 року.
Конституція України – це головний оберіг державності й демократії, гарант соборності нашої країни. Її прийняття назавжди закарбувало бажання українців жити у власній незалежній державі.
Сьогодні перебуваючи у вирі повномасштабної війни, яку розв’язала проти нас рф.
Наша Конституція – також є об’єктом зазіхання для нашого ворога, бо вона, визнана світом, закріплює багатовікові прагнення українського народу жити в незалежній, суверенній, єдиній, демократичній державі. А цього наш ворог визнавати не хоче. Тож сьогодні ворог зазіхає в тому числі і наш Основний Закон, зазіхає на наш конституційний лад, відбирає у нашого народу його основоположні права і свободи. Ворог відбирає фундаментальне – наше право на життя. Тому сьогодні ми боремось, в тому числі, і за нашу Конституцію, щоби повернути українському народові гарантовані Основним Законом права і свободи.
Нехай в день національного свята в кожного з нас міцніє почуття гордості за свою країну, за її Головний Закон, що гарантує втілення мрій і сподівань на краще й щасливе життя у власній державі.
Україна розпочинається з кожного з нас. І нам під силу збудувати суспільство, в якому будуть створені умови для всебічного розвитку кожної людини, де панували б гуманізм, демократія, право, закон і справедливість – все те, що декларує і гарантує нам Основний Закон країни.